Общинският съветник от Демократична България Веселин Калановски внесе доклад за възстановяване на

...
Общинският съветник от Демократична България Веселин Калановски внесе доклад за възстановяване на
Коментари Харесай

ДБ поиска 36 СУ Максим Горки да си върне името ген. Колев, победил руснаците в Добруджа |

Общинският консултант от " Демократична България "  Веселин Калановски внесе отчет за възстановяване на името на столичното 36 СУ " Максим Горки " на бележития български военачалник Иван Колев, оповестиха от Демократична България в СОС. 

През 1915 година в регион „ Красно село “ е намерено образователно заведение, като клон на Боянското учебно заведение с 4 отделения и 79 деца. 1 година по-късно Софийският областен учебен инспекторат утвърждава посредством свое решение новооткритото учебно заведение да бъде обособено като независимо и именувано на солунските братя „ Св. св. Кирил и Методий “.  

През 1938 година със заповед учебното заведение се преименува на 26 Софийско главно учебно заведение „ Генерал Иван Колев “ - наименовано на великия български военачалник, роден в село Банновка, Бесарабия, Украйна.

През месец април 1950 година Народното главно учебно заведение „ Генерал Иван Колев “ е преименувано на името на писателя Максим Горки. Ясни са претекстовете с които учебното заведение е преименувано - открилата се у нас след 1944 година власт благодарение на службите на обявилия ни война Съветски съюз, не е допускала компромис с необятно налаганата агитация. 

Навръх 100-годишнината на учебното заведение през 2016 година, жители на кв. Борово слагат въпроса за връщането на същинското му име – на бележития военачалник Иван Колев. Оттогава е проведена и подписка от страна на жителите, която цели коригиране на несправедливостта. 

Идеята на отчета на общинския консултант от „ Демократична България “ Веселин Калановски е с изключение на възобновяване на историческото име в резултат на дейната гражданска инциатива за това, а и отдаване на респект към значимите персони в нашата история – цел, дефинирана още през 2007 година от Министерството на образованието и науката. 

Освен желанието да бъде възобновена историческата правдивост с връщането на името на учебното заведение, е налице и друго съображение. Максим Горки несъмнено е публицист с принос в литературата, само че с житейското си държание и пристрастия, мъчно може да бъде образец за подражателство на изграждащите се характери на учащите. Дори да се абстрахираме от ролята му на правилен съмишленик и любимец на сатрапа Сталин, единствено подозрението за виновността му в убийството на невръстно дете (според Александър Солженицин, “Архипелаг “ГУЛАГ ” ”), както и “Петербургски дневници ” на Зинаида Гипиус, са задоволителни с цел да бъде отстранено името му от Общинско учебно заведение в един европейски град. Дори в Русия още през 1990 година, година преди разпадането на Съюз на съветските социалистически републики, поради фрапантното разминаване сред писаните думи и делата на писателя, възтановяват историческото име на град Горки - Нижни Новгород. По-късно се трансформира и името на проспект Горки в Москва на Тверский проспект, написа в претекстовете си Калановски. 

Той напомня, че на Иван Колев е отдадено стихотворението на Иван Вазов „ Добруджанската кавалерия “, а на българския военачалник, прогонил руснаците от Добруджа, принадлежат думите: Какво търсят в този момент казаците в нашата Добруджа? Ще ги бием и прогоним както всеки зложелател, който пречи на обединяването на България!
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР